Uzaktan Çalışmak için Harika Şehir: Tiflis

Mirkan
3 min readSep 12, 2022

Ukrayna’da kira sözleşmesi yapmaya üşenip, 2 yıl kadar Airbnb’lerde kaldım. Kyiv’in merkezinde yaşamadığım mahalle kalmadı, sanırım 12 daire değiştirdim.

Airbnb yorumlarım, CV’mden iyi. Bazen Türkiye’de arkadaşlarıma ev müsait değil dediklerinde, benim hesaptan yazıp indirimle evi tutuyorlar.

Tam kira sözleşmesi yapıp merkezde güzel bir rezidans bulmuştum ki, Şubat’a 10 gün kalmıştı. Şubat gelmeden 1–2 gün önce eşyalarımı bırakarak Ukrayna’ya bir süre ara verdim. 25 gün sonra da savaş çıktı zaten.

Kazbegi

Komşumuz Gürcistan

Gürcistan’ın nedense Türkiye’de iyi bir imajı yok, en azından benim çevremde. Ailem ve arkadaşlarım Gürcistan mafyası hakkında çok belgesel izlemiş olacak ki, beni güzelce uyardı. Fakat YouTube’da gördüğüm tam tersiydi. 1% vergiyi duyan koşarak gidiyordu.

Nomad Capitalist izleye izleye Gürcistan sevgisi aşıladım kendime. CNBC’ye de çıkması, iyice trend olduğunu gösterdi.

Gürcistan’da 365 gün vizesiz kalabiliyormuşuz, ilk görünce yazım yanlışı var sandım. Biletimizi aldık ve planlarımızı yaptık. Direkt olarak merkezde ev tutacaktım, fakat kız arkadaşım kendi takip ettiği Rus ve Ukraynalı vlogger’lardan Vake bölgesini buldu. İyiki de bulmuş.

Vake Bölgesi

Güzel sakin bir mahalle. Türk Konsolosluğu da bu bölgede. Biraz lüks mağazaların olduğu Ilia Chavchavadze caddesi var. Vake Park’ına bağlanıyor. Oradan teleferikle yukarı çıkıp, oralarda biraz doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Turtle Lake’de de muhtemelen havalar ısındığında atraksiyonlar olacaktır.

Apartman’dan görüntü

Smoothie meraklısıysanız benim gibi, SKA Juice Bar her yerde. Bu bölgede uzaktan çalışmak için kahveci arıyorsanız, Lui Coffee uygun bir yer olabilir. 24 saat açık ve kahvesi aşırı lezzetli.

Alışveriş için bölgede Carrefour ve Spar bulmak mümkün, organik ürünler, ithal ürünler alayım, Macrocenter ayarında bir yer olsun diyorsanız AgroHub size göre.

Genel Yaşam

İnternet hızlı ve ucuz. Taksi için Uber yok fakat Bolt var. Yazılım olarak Uber ile tamamen aynı kalitede. Sadece Bolt Premium, Kyiv’deki gibi Mercedes, Jaguar vs. değil de, eski Camry getiriyor. Fiyatlar ise çok ucuz, 15 dakika yol için 3–4 dolar civarı gidiyor.

Dil konusunda ise bir sıkıntı olmadı, çoğu yerde İngilizce tabela mevcut ve genç nüfus çok iyi ingilizce konuşuyor. Ukrayna’da servis sektörü biraz turiste doymuş gibi takılıyordu, Gürcistan ise turistlerden şimdilik çok mutlu.

Aktiviteler

Gürcistan’da kaldığımız bir ay, bizim için odaklanma dönemiydi ve çoğunlukla evden çalıştık. Saat farkından dolayı da işime epey geç başlayıp, 11–12 gibi, sabahları 6–11 arasını kendi projelerime ayırdım.

Eğlenceyi burada sonraki durağımız Montenegro’ya saklıyorduk fakat ne zaman tekrar geleceğimiz belli olmaz diye, son haftasonu Airbnb’den bir tur ayarladım.

Airbnb’den turlar ve etkinlikler de bulabiliyorsunuz, Experiences olarak geçiyor ismi. Genelde 1–2 saat fotoğrafçı bulmak, basit bir şehir turu yapmak gibi etkinlikler olsa da, bazen Urbex gibi etkinliklerle rögar kapağından 2 kilometre yürüyüp Sovyet sığınaklarını da görebiliyorsunuz.

Tiflis’te bulduğum tur, tüm gün süren, özel araçla Kazbegi’ne götüren ve yolda da kilise, ırmak, manzara gördüğümüz, Khinkali yediğimiz güzel bir etkinlikti. Giorgi bizi çok iyi ağırladı.

Russia–Georgia Friendship Monument

Benzer bir yazı: https://mirkan.medium.com/kyivi-neden-seviyorum-5-madde-d6bd45afc2e2

--

--